Coupling, 3/8 in, Push, Brass
PartSHBC38
MFGU006LFA
Description
Sharkbite® Straight Pipe Coupling, Fitting/Connector Type: Coupling, 3/8 in Nominal, Push-Fit, 200 psi, 200 deg F, Brass, Natural Brass/Polished Chrome, 3/8 in OD x 1.84 in L, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Instant push-fit connection for increased ease-of-use: no soldering, clamps, unions or glue required
- Fittings certified to 200 psi and 200 deg F (93 deg C) - Proven durability and quality
- Fits copper tubing and CTS CPVC and PEX - Connects all three types in any combination
- Integral pipe liner for PEX installations - Integrated design means no loose components, ensures secure, reliable connection
- Design certified and agency listed inspector friendly, peace of mind
- Compact, robust lead free DZR brass body: Foundation of a strong, corrosion resistant, durable fitting
- Design certified to NSF/ANSI 61, NSF/ANSI 14 and ASSE 1061 product standard for used in potable water and hydronic heating water distribution quality engineered and manufactured
- Approved to be used underground and behind walls without access panels
- Designed for hydronic heating as well as potable water distribution
- EPDM O-ring
- Stainless steel grab ring
- Polysulfone tube support liner
- Potable water service
- For use with copper, CPVC and pex pipe
- 7/8 in D insertion
The SharkBite® straight coupling is the easiest plumbing fitting to join any combination of Copper, PEX, CPVC, PE-RT or SRD9 HDPE pipe together. With no soldering, clamps, unions or glue required, it's as simple as inserting the pipe into the fitting deep enough to be sealed by our specially-formulated O-ring. Once inserted, the stainless steel teeth bite down and grip the pipe. This push-to-connect fitting is designed for potable water and radiant heating (including underground or behind-the-wall) applications with no access panels required. It is rated up to 200 deg F and 200 psi.
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 3/8 in |
| End Style | Push |
| Material | Brass |
| Dimensions | 3/8 in OD x 1.84 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Natural Brass/Polished Chrome, Rough Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| UNSPSC | 40172601 |
| Country of Origin | AU |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285465619 |
| Manufacturer Part Number | U006LFA |
25 Years Limited
ASSE 1061|CSA B125.3|IAPMO Listed|IPC and cUPC Listed|NSF/ANSI 372-2010/14/61
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Coupling, 3/8 in, Push, Brass

