PowerPEX™ Crimping Tool, 1/2 to 3/4 in
PartSIO30523CPK
MFG305-23CPK
Description
Sioux Chief PowerPEX® Crimp Tool, Combo, Series: 305, 1/2 to 3/4 in, 14 in Overall Length, Composite/Steel Handle
Price/Availability Accessible On Login
- Composite handles are strong and durable, yet lightweight
- Compact tools allow one hand crimping
- Combo tool for the most common crimp connections and added cost savings
- Free Go/No-Go gauge provided with every model
- Also work on PB 1380 tube and fittings
| Type | Crimping |
| Bare Tool/Kit | Tool |
| Jaw Capacity | 1/2 to 3/4 in |
| Series | PowerPEX™ |
| Capacity | 1/2 to 3/4 in |
| Handle Material | Composite/Steel |
| Overall Length | 14 in |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 27111500 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236566829 |
| Manufacturer Part Number | 305-23CPK |
ASTM F-1807
Price/Availability Accessible On Login

Sioux ChiefPowerPEX™ Crimping Tool, 1/2 to 3/4 in

