Strap, 3/4 in W, 50 ft L, 24 ga
PartSIO52450
MFG524-50
Description
Sioux Chief Metal Hanger Strap, Series: 524, Alternating 1/4 and 3/16 in Hole Dia, 50 ft Length, 3/4 in Width, 24 ga, Steel, Galvanized
Price/Availability Accessible On Login
- 250 deg F safe working temperature
- Wear gloves and eye protection
Sioux Chief metal hanger strap shall be used where necessary to support CTS, IPS or DWV pipe. Metal strap shall be made with galvanized or copper-plated steel and installed in accordance with national codes pertaining to hanger spacing and slope requirements. Metal hanger strap shall feature 1/4 or 3/16 in pre-drilled pilot holes in alternating pattern and strap shall be 3/4 in wide.
| Type | Strap |
| Width | 3/4 in |
| Length | 50 ft |
| Thickness | 24 ga |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Galvanized |
| Gauge | 24 ga |
| Hole Diameter | Alternating 1/4 and 3/16 in |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Series | 524 |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 31162310 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236201829 |
| Manufacturer Part Number | 524-50 |
Price/Availability Accessible On Login

Sioux ChiefStrap, 3/4 in W, 50 ft L, 24 ga

