OxBox™ Fire Rated Washing Machine Outlet Box With Arrester, 1/2 in Inlet x 3/4 in, F1960 PEX Grip Inlet x Male Hose Thread Outlet, ABS
PartSIO696RG2313WF
MFG696RG2313WF
Description
Sioux Chief OxBox™ Fire Rated Washing Machine Outlet Box, Series: 696R, 1/2 in Inlet, 3/4 in Outlet, PEX F1960 Inlet, Male Hose Thread Outlet, 250 psi, 250 deg F, ABS, 7-1/4 in H x 11-1/2 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Durable ABS boxes with quarter-turn ball valves
- Separate boxes for supply and drainage for flexible layout
- Mounts securely over stud or between studs
- Test cap in drain box removes easily with pliers
Sioux Chief 696R series OxBox fire-rated double hose bibb outlet connection outlet boxes shall be used where necessary in plumbing supply/drainage systems. Unit shall allow for mounting with supply lines from top or bottom while straddling the stud. Unit shall be available with plain valves or valves with water hammer arresters. Arresters shall be certified to ASSE 1010 and shall be UPC listed. Metal support bracket shall install into top tracks of boxes for added support. Metal clip shall be installed on side slots of boxes in desired configuration. Drain box shall have a 5/8 in integral testable nipple on knockout. Outlet connections shall be generally 3/4 in.
| Type | Washing Machine |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 7-1/4 in H x 11-1/2 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Inlet Type | F1960 PEX Grip |
| Outlet Size | 3/4 in |
| Outlet Type | Male Hose Thread |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | 696R |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 40141700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236100627 |
| Manufacturer Part Number | 696RG2313WF |
111 FDA Approved|ASME A112.18.1|ASTM E814/119|CAN/ULC S115|UL 1479
Supply lines can be mounted from above or below
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sioux ChiefOxBox™ Fire Rated Washing Machine Outlet Box With Arrester, 1/2 in Inlet x 3/4 in, F1960 PEX Grip Inlet x Male Hose Thread Outlet, ABS

