833 Trap Primer Floor Drain, 3 in Outlet, Socket, 5-1/2 in Square Nickel Bronze Top
PartSIO83335PNQ
MFG833-35PNQ
Description
Sioux Chief FinishLineâ„¢ Flashing Drain Complete Assembly, Adjustable, 3 in Outlet, Hub, PVC Drain, 5-7/8 in Dia
Price/Availability Accessible On Login
- ABS/PVC base adapter with ABS clamping collar, coring sleeve, and head adapter
- Patented system is adjustable AFTER the pour
- Nickel bronze and stainless steel strainers for use in pedestrian traffic areas
Sioux Chief 833 series FinishLineâ„¢ adjustable above-grade flashing drain shall be used where necessary in drainage systems. Flashing drain shall allow adjustment of 1-1/4" before the concrete pour, and 1-1/4" after the concrete pour. Flashing drain shall have an invertible flashing collar and ABS/PVC base adapter. Strainer shall meet applicable load requirements for intended use. Trap primer port shall be threaded 1/2" FIP for optional connection. Designed in accordance with ASME A112.6.3-2001.
| Type | Trap Primer Body & Top |
| Outlet Size | 3 in |
| Connection Type | Socket |
| Grid Size | 5-1/2 in |
| Grid Shape | Square |
| Grid Material | Nickel Bronze |
| Series | 833 |
| Dimensions | 5-7/8 in Dia |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Material | PVC |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 40141759 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236382429 |
| Manufacturer Part Number | 833-35PNQ |
ASME A112.6.3-2001
Nickel bronze and stainless steel strainers for use in pedestrian traffic areas
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sioux Chief833 Trap Primer Floor Drain, 3 in Outlet, Socket, 5-1/2 in Square Nickel Bronze Top

