ECOS® Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Battery, 1.1/1.6 gpf, Polished Chrome
PartSLNECOS81111611
MFG3370400
Description
Sloan®, 3370400, Sensor Exposed Flushometer, Dual-Flush, Series: 8111-1.6/1.1, ECOS® Collection, Water Closet Fixture, Battery Power Source, 1.6/1.1 gpf Flush, 1 in IPS Inlet, 1-1/2 in Spud Coupling, 11-1/2 in Rough-In, Diaphragm Valve Design, Connection Location: Top Spud, 22 to 42 in Sensor, 15 to 80 psi Pressure, Semi-Red Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Dual-flush model automatically initiates a 1.1 gpf or 1.6 gpf flush based on how long user remains in sensor range, buttons on top of the flush valve enable manual flushing with a standard or reduced flush at restroom visitor’s discretion
- Deploys an infrared sensor with multiple-focused, lobular sensing fields for high and low target detection
- User friendly 3 sec flush delay
- High copper, low zinc brass castings for dezincification resistance
- Fixed metering bypass and no external volume adjustment to ensure water conservation
- Valve body, cover, tailpiece and control stop shall be in conformance with ASTM alloy classification for semi-red brass
- Valve shall be in compliance to the applicable sections of ASSE 1037
Exposed, Battery Powered, Sensor Activated Sloan ECOS® Electronic Dual-Flush Model Water Closet Flushometer that includes a Valve Body with an Adjustable Ground Joint Tailpiece Connection for floor mounted or wall hung top spud bowls.
| Fixture Type | Water Closet |
| Type | Automatic |
| Power Source | Battery |
| Collection | ECOS® |
| Color Family | Chrome |
| Flush Rate | 1.1/1.6 gpf |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Location | Top Spud |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet Size | 1 in |
| Material | Semi-Red Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Rough-In Size | 11-1/2 in |
| Sensor Range | 22 to 42 in |
| Series | 8111 |
| Spud Coupling | 1-1/2 in |
| Valve Design | Diaphragm |
| Brand | Sloan® |
| Package Width | 9.125 in |
| Package Height | 4.625 in |
| UNSPSC | 40141640 |
| Alternate Part Number 1 | 8111-1.6/1.1 |
| Package Length | 18 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sloan Valve Company |
| UPC | 671254341661 |
| Manufacturer Part Number | 3370400 |
(4) Size AA Alkaline Batteries
3 Years Limited
ADA Compliant|BAA Compliant|cUPC Listed|cUPC Green Certified|ASSE 1037|ASTM Specified
Price/Availability Accessible On Login

Sloan®ECOS® Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Battery, 1.1/1.6 gpf, Polished Chrome

