Clamp-On Pipe Saddle, 8 in, 2 in SR FNPT
PartSPS867578CSR
MFG867-578CSR
Description
SpearsĀ® Pipe Saddle, Clamp-On, 8 x 2 in Nominal, FNPT Connection, 4 in Diameter Hole, SCH 80/XH Schedule, 150 psi Pressure, 73 deg F, Zinc Bolt, CPVC Clamp, 10-1/8 in W Dimensions, Gray, Domestic/Import: Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- EPDM O-ring seal and zinc plated hardware
- Bushed CPVC
| Type | Clamp-On |
| Nominal Size | 8 in |
| Connection Type | 2 in SR FNPT |
| Bolt Material | Zinc |
| Clamp Material | CPVC |
| Color | Gray |
| Dimensions | 10-1/8 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hole Diameter | 4 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Temperature Rating | 73 deg F |
| Brand | SpearsĀ® |
| UNSPSC | 40175307 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Spears Manufacturing |
| UPC | 054211404119 |
| Manufacturer Part Number | 867-578CSR |
Limited Lifetime
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Spears®Clamp-On Pipe Saddle, 8 in, 2 in SR FNPT

