Tubing, 1 in ID, 20 ft L, 0.65 in THK Wall, 316/316L Stainless Steel
PartSST316A2701
MFGSST316A2701
Description
Tubing, 1 in ID, 20 ft L, 0.65 in THK Wall, 316/316L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Nominal Size | 1 in |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| Finish | Polished ID/OD |
| Wall Thickness | 0.065 in |
| Inside Diameter | 1 in |
| Length | 20 ft |
| Working Pressure | 730 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | SST316A2701 |
ASTM A-270-02
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsTubing, 1 in ID, 20 ft L, 0.65 in THK Wall, 316/316L Stainless Steel

