ProLine® Short Electric Water Heater, 40 gal, 9 kW, 240 VAC
PartSTAN40ES
MFG100227538
Description
State Industries ProLine® Electric Water Heater, Series: EN6-40, 40 gal Tank, 240 V AC, 9000 W Power, 1 ph, 3/4 in MNPT Water Connection, (2) Copper/Incoloy® Heating Element, 0.92, 21 gph at 90 deg F Rise Recovery Rate, 150 psi Pressure, Short Tall or Short, ASME: No, 20-1/2 in Dia x 49-3/4 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Helps reduce lime and sediment buildup and maximizes hot water output
- Made from long-lasting PEX cross-linked polymer (self-cleaning design is not used on lowboy models)
- Eco-friendly non-CFC foam insulation, heat traps and other features combine to yield a higher Energy Factor that maximizes savings on operating costs
- Our anode rods have a stainless steel core that extends the life of the anode rod allowing superior tank protection far longer than standard anode rods
- Provides superior corrosion resistance compared to industry standard glass lining
- Our residential water heaters have a solid brass, tamper resistant, enhanced-flow, ball type, drain valve
- Uses a standard female hose fitting that allows for fast and easy draining during maintenance
- Designed for easy operation, this valve includes an integral screwdriver slot that features a 1/4 turn (open/close) radius, which not only permits full straight-through water flow but also a quick and positive shut off
- 60 Hz
- Low lead content
| Tank Capacity Range | 36 to 40 gal |
| Power Rating | 9 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Short |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® |
| Tank Capacity | 40 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 20-1/2 in Dia x 49-3/4 in H |
| Energy Factor | 0.92 |
| Heating Element | (2) Copper/Incoly® |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 21 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Water Connection | 3/4 in MNPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 21.5 in |
| Package Height | 53.5 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | EN6-40-DORS | EN640DORSG45 |
| Package Length | 23.69 in |
| Country of Origin | US|MX |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196053406 |
| Manufacturer Part Number | 100227538 |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 Years Limited Tank and Parts
ASHRAE/IESNA 90.1|CSA Certified|CSA Certified and ASME Specified T&P Relief Valve|UL Listed|Meets UBC and ICC National Codes and listed with CEC|Federal Energy Conservation Standards with Energy Policy and Conservation Act (EPCA)
Residential
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® Short Electric Water Heater, 40 gal, 9 kW, 240 VAC

