Select® Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 40 Kbtu/hr, 0.60 Energy Factor
PartSTAN50PDV
MFG100210260
Description
State Industries SELECT® Gas Water Heater, Series: SELECT® , 40000 Btu/hr Heating, Liquid Propane, 50 gal Tank, Piezo Pushbutton Ignition, Direct Vent, 45 gph at 90 deg F Recovery, Energy Factor: 0.6, 3/4 in MNPT Water Connection, 150 psi, Tall or Short: Tall, Ultra Low Nox: No, 22-1/4 in Dia x 76 in H
Price/Availability Accessible On Login
- FVIR compliant, one-pipe, dual channel closed-combustion system draws all make-up air from outside the home, eliminating problems caused by insufficient indoor ventilation
- Horizontal air intake and venting on all models up to 80 in from outside wall with no electrical power needed
- Diffuser dip tube
- Reduces lime and sediment buildup, maximizes hot water output
- Made from state PEXAN™, a cross linked polymer that can withstand long-term exposure to temperatures up to 400 deg F
- Green Choice® "Eco-Friendly" gas burner
- Durable brass tamper-resistant drain valve
- Glasslined tank - for long-lasting protection against rust and corrosion
- Pushbutton piezo ignitor - Simplifies lighting pilots with one hand spark ignition
- Anode rod - For added protection against rust and corrosion
- Factory installed temperature and pressure (T and P) relief valve
- Thick, CFC-free foam insulation
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 40 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | SELECT® |
| Energy Factor | 0.60 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 22-1/4 in Dia x 76 in H |
| Ignition Type | Piezo Pushbutton |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 45 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Water Connection | 3/4 in MNPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 23.5 in |
| Package Height | 71.5 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Package Length | 31.5 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 671657206154 |
| Manufacturer Part Number | 100210260 |
6 Years Limited
ANS Z21.10.1|CSA Certified|UBC|CEC|SBCC|HUD and BOCA National Codes
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesSelect® Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 40 Kbtu/hr, 0.60 Energy Factor

