ProLine® Tall Electric Water Heater, 55 gal, 9 kW, 240 VAC
PartSTAN55ET
MFG100210978
Description
State Industries Electric Water Heater, Series: ProLine®, 55 gal Tank, 240 V AC, 9000 W, 1 ph, 3/4 in MNPT Water Connection, (2) Copper/Incoloy® Heating Element, 0.94 Energy Factor, 21 gph at 90 deg F Rise Recovery, 150 psi, Tall or Short: Tall, ASME Yes/No: No, 24 in Dia x 56-1/2 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Dual 4500 W elements for faster recovery and reliable operation
- Incoloy® stainless steel lower element lasts longer than a standard copper element
- Self-cleaning dip tube - Helps reduce lime and sediment buildup and maximizes hot water output (self-cleaning design is not used on lowboy models)
- Eco-friendly non-CFC foam insulation, heat traps and other features combined to yield a higher energy factor that maximizes savings on operating costs
- Our anode rods have a stainless steel core that extends the life of the anode rod allowing superior tank protection for longer than standard anode rods
- Blue Diamond® glass coating - Provides superior corrosion resistance compared to industry standard glass lining
- Enhanced-flow brass drain valve
- 1 ph 60 Hz 2 wire water heater
The ProLine® standard electric water heater is a reliable 40 gal water heater choice when you are looking to maximize your hot water output and is designed with environmentally-friendly insulation to reduce standby heat loss. With a 55 gal (nominal) tank producing 6000 W, the EN6-55-DORT delivers a first hour rating of 72 gal and a recovery rate of 21 gph. With an 0.93 Uniform Energy Factor, this water heater is not ENERGY STAR® qualified. It carries a 6-yearss limited tank warranty.
| Tank Capacity Range | 55 to 66 gal |
| Power Rating | 9 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® |
| Tank Capacity | 55 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 24 in Dia x 56-1/2 in H |
| Energy Factor | 0.94 |
| Heating Element | (2) Copper/Incoloy® |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 21 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Water Connection | 3/4 in MNPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 25.13 in |
| Package Height | 60.63 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | EN655DORTG45 |
| Package Length | 28.25 in |
| Country of Origin | US|MX |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196055219 |
| Manufacturer Part Number | 100210978 |
6 Years Limited
CSA Certified|UBC and ICC National Code|UL 174 Certified
Commercial and Residential
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® Tall Electric Water Heater, 55 gal, 9 kW, 240 VAC

