Polaris™ Power Direct Commercial Gas Water Heater, 34 gal, Natural Gas, 130 Kbtu/hr, Ultra Low NOx
PartSTASPC34130NE
MFG100279541
Description
State Industries Gas Water Heater, High Efficiency, Series: SPC 34 130 NE, 130000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 34 gal Tank, Direct/Power Vent, 2 in, 3 in Vent Size, 165 gph at 90 deg Rise Recovery, 96 % Energy Efficient, 1 in Water Connection, 150 psi, Ultra Low NOx: Yes, ASME Yes/No: No, 444 Stainless Steel, 22 in Dia x 48-1/2 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Condensing design - Operates at up to 96% thermal efficiency which saves money on operating costs compared to a standard 80% efficient gas water heater
- Helical internal heat exchanger keeps hot combustion gases in the tank longer to extract more heat into the water
- Tank and helical heat exchanger are constructed from 444 stainless steel for excellent corrosion resistance without the need for an anode
- Whisper quiet operation - Ultra quiet blower and burner to minimize noise
- Power direct vent design - using PVC, CPVC or Polypropylene (solid core only) through a sidewall or roof
- 2 in pipe vents up to 52 ft equivalent
- Advanced electronic control - Large touch screen display
- Precise temperature control
- Advanced water heater status and diagnostics
- Fully serviceable from the front - Two front access panels expose all serviceable components
- Modular components are all easily removed
- Ultra low NOx modulating burner - Enhanced Ultra-low NOx burner complies with SCAQMD Rule 1146.2 and other air quality management districts with similar requirements for NOx emissions of less than 14 ng/J
- Modulating burner maintains high efficiency operation at lower input rate
- Side-mounted hot and cold recirculating taps - Polaris can be easily installed with a recirculation system or as part of a combined domestic and space heating system
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 20 to 34 gal |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Type | Tall |
| Heating Capacity | 130 Kbtu/hr |
| Vent Type | Power Direct |
| ASME Yes/No | No |
| Series | Polaris™ |
| Tank Capacity | 34 gal |
| Dimensions | 22 in Dia x 48-1/2 in H |
| Energy Efficiency | 96 % |
| Material | 444 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 126 gph at 100 deg F Rise |
| Vent Size | 2 or 3 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 26.25 in |
| Package Height | 53 in |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | SPC-34-130-NE |
| Package Length | 26.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196015985 |
| Manufacturer Part Number | 100279541 |
Temperature and Pressure Relief Valve
3 Years Limited Tank and 1 Year Limited Parts
AHRIE Certified|CSA Certified|ASME Specified T&P Relief Valve|Certified by CSA International According to ANSI Z21.10.3 - CSA 4.3 Standards|Complies with SCAQMD Rule 1146.2 and Other Air Quality Management Districts with Similar Requirements for Ultra-Low NOx Emissions Requirements of 14 ng/J or 20 PPM|Energy Star® Qualified|Meets UBC/CEC and ICC National Code|ASHRAE/IES 90.1
Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesPolaris™ Power Direct Commercial Gas Water Heater, 34 gal, Natural Gas, 130 Kbtu/hr, Ultra Low NOx

