Gibson™ Centerset Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Matte Black
PartSTM6150BL
MFG6150BL
Description
Moen®, 6150BL, Bathroom Faucet, Series: 6150, Gibson™ Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 4 in Center Distance, Rotating Spout, 4-3/16 in Spout Reach, 5-7/8 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in Connection, Compression Connection, 1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1234™ Duralast™ Cartridge, 7-15/16 in H Dimensions, Metal, Matte Black, Domestic, Commercial Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Matte Black finish adds a touch of sophistication to any room
- TEMPERATURE CONTROL - Two - handle lever handles make it easy to adjust the water
- Conserve water without sacrificing performance
The Gibson™ collection gives contemporary industrial design a softer point of view. The tubular spout and handles mirror the look of exposed piping while polished edges to create a chic and modern style.
| Type | Centerset |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Black |
| Collection | Gibson™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Matte Black |
| Center Distance | 4 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 7-15/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 1/4 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 6150 |
| Spout Height | 5-7/8 in |
| Spout Reach | 4-3/16 in |
| Spout Type | Rotating |
| Valve/Cartridge Type | 1234™ Duralast™ Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.2 in |
| Package Height | 3.2 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508290071 |
| Manufacturer Part Number | 6150BL |
Escutcheon
Limited Lifetime Against Leaks/Drips and Finish Defects to the Original Homeowner/10 Years Limited Multifamily Installation/5 Years Limited Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|California PROP 65|California Water Efficiency Regulations|EPA WaterSense® Certified by IAPMO R and T Listed|Federal Safe Drinking Water Act|NSF 61/9|NSF 372
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Gibson™ Centerset Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Matte Black

