Align™ Shower Head, 3-5/8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Chrome
PartSTM6399EP
MFG6399EP
Description
Moen®, 6399EP, Shower Head, Eco-Performance, Series: 6399EP, Align™ Collection, 1.75 gpm Minimum, 1/2 in IPS Connection, Round Shape, 1 Sprays, Spray Pattern: Full Body, Wall Mounting, 80 psi Pressure, 3-1/2 x 2-3/4 in Head, 6 in Arm Length, 3-1/2 in Overall Width, 3-1/2 in Overall Height, Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- VERSATILE DESIGN - Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- PRACTICAL DESIGN - 3-5/8 in diameter spray head with 1.75 gpm
- COORDINATING COLLECTION - Coordinates with other products featuring Moen's Brushed Gold finish
From finishes that are guaranteed to last a lifetime, to faucets that perfectly balance your water pressure, Moen sets the standard for exceptional beauty and reliable, innovative design.
| Type | Standard |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 1 to 4 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Align™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 3-5/8 in |
| Finish/Color | Chrome |
| Arm Length | 6 in |
| Connection Size | 1/2 in IPS |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 3-1/2 x 2-3/4 in |
| Minimum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 3-1/2 in |
| Overall Width | 3-1/2 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 6399EP |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Full Body |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 3.583 in |
| Package Height | 4.409 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 5.551 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508208762 |
| Manufacturer Part Number | 6399EP |
Lifetime Limited Against Leaks, Drips And Finish Defects to The Original Consumer Purchaser, 5 Year If Used In Commercial Installations
ASME A112.18.1|CSA B125.1|Eco-Performance|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Align™ Shower Head, 3-5/8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Chrome

