Align™ Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 2-Hole, Matte Black
PartSTM7165BL
MFG7165BL
Description
Moen® Kitchen Faucet, Series: 7165, ALIGN® Collection, 1.5 gpm Flow Rate, High-Arc Spout, 8 in Spout Reach, 9-5/8 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handle, Side Spray(Y/N): Yes, 1 Faucet Hole, 1-1/4 in Dia Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1255™ Duralast™, 15-5/16 in H Dimensions, Metal, Matte Black, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Matte black finish is the perfect complement to modern spaces
- Features Duralock™ quick connect system for easy installation
- One lever handle makes it easy to adjust the water
- Standard design mounts on the sink or countertop
- Deck plate sold separately
From intimate galley kitchens to large gourmet workstations, ALIGN™ faucets bring a refreshed, modern look to your home. Simple lines create the contemporary style.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Align™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 15-5/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 in Dia |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Series | 7165 |
| Spout Height | 9-5/8 in |
| Spout Reach | 8 in |
| Spout Type | High-Arc |
| Valve/Cartridge Type | 1255 Duralast™ |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 12.25 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 24.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508317785 |
| Manufacturer Part Number | 7165BL |
Lifetime Limited warranty against leaks, drips and finish defects to the original consumer purchaser/5 years warranty if used in commercial installations
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|Lead Law Compliant|Meets Current Legislation, Including ab1953 (California) and s152 (Vermont)|NSF 61/9G|UPC Listed
For one/four hole applications
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Align™ Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 2-Hole, Matte Black

