Vale™ Towel Bar, 18 in L, Brushed Nickel
PartSTMDN4418BN
MFGDN4418BN
Description
Moen®, DN4418BN, Towel Bar, Vale™ Collection, 18 in Bar Length, 20.22 in Overall Length, 3.54 in Overall Depth, 2.22 in Base, Aluminum, Brushed Nickel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Corrosion resistant
- Die cast from highest quality zinc alloy
The Vale™ collection offers an elegant, transitional design that helps make your bathroom stand out. By combining a classic look with modern luxury, Vale™ offers the best of both worlds delivering an inspired aesthetic to your home.
| Type | Bar |
| Color Family | Nickel |
| Bar Length | 18 in |
| Collection | Vale™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Base Size | 2.22 in |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Aluminum |
| Overall Depth | 3.54 in |
| Overall Length | 20.22 in |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 3.03 in |
| Package Height | 23.82 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 4.92 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584016744 |
| Manufacturer Part Number | DN4418BN |
Stamped Steel Mounting Bracket, Template and Mounting Hardware
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Vale™ Towel Bar, 18 in L, Brushed Nickel

