Modern Pot Filler Faucet, ADA, Wall Mount, 2 Lever Handle, 1-Hole, Matte Black
PartSTMS665BL
MFGS665BL
Description
Moen® Pot Filler Kitchen Faucet, Lead Free, Series: S665, Modern, 5.5 gpm, 24 in Spout Reach, 1 in Spout Height, Lever, 2 Handles, 1 Faucet Hole, 1/2 in, Spray Pattern: Aerated Stream, 1 Spray Functions, Wall Mount, 1224™ Cartridge Valve/Cartridge, 8-5/8 in H, Metal, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Matte Black finish adds a touch of sophistication to any room
- Wall mount installation frees up extra space on the countertop
- Dual joints allow for maximum reach up to 24-3/8 in from the wall
- Convenient pot filler kitchen faucet offers water access directly over your cooktop
- Coordinates with Moen Kitchen Faucets
The pot filler is the ultimate epicurean luxury, ensuring convenient flow control over a cooktop. Dual joints allow for maximum reach, and dual shut-off valves mean never reaching over a hot surface to turn it off. Choose from traditional or modern styles to coordinate with your decor.
| Type | Pot Filler |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 2 |
| Collection | Modern |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 1/2 in |
| Dimensions | 8-5/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 5.5 gpm |
| Material | Metal |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Series | S665 |
| Spout Height | 1 in |
| Spout Reach | 24 in |
| Spray Pattern | Aerated Stream |
| Valve/Cartridge Type | 1224™ Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.3 in |
| Package Height | 3.1 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20.7 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508289532 |
| Manufacturer Part Number | S665BL |
Escutcheon
Limited Lifetime/10 Years Limited Multifamily Installation/5 Years Limited Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|Federal Safe Drinking Water Act|NSF 61/9|PROP65: This product can expose you to chemicals including, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Modern Pot Filler Faucet, ADA, Wall Mount, 2 Lever Handle, 1-Hole, Matte Black

