Align™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel
PartSTMT4192BN
MFGT4192BN
Description
Moen®, T4192BN, Trim, 3-Function, Series: T4192, Align™ Collection, Lever Handle, 4-9/32 in Dia Trim, Wall Mounting, For Use With: Model 3360 1/2 in CC Transfer Valve, Metal, Brushed Nickel, 4.28 in W x 4 in D x 4.28 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- This trim kit requires valve 3362 to complete installation
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Transfer valves direct water flow to multiple showering functions
- Coordinates with other faucets and accessories in the Align Collection
From large, open master baths to minimalist powder rooms, Align™ faucets and accessories bring a refreshed modern look to your home with simple lines and contemporary style.
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Align™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Dimensions | 4.28 in W x 4 in D x 4.28 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Series | T4192 |
| Suitable For Use With | Model 3360 1/2 in CC Transfer Valve |
| Trim Size | 4-9/32 in Dia |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 12.31 in |
| Package Height | 8.375 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 18.19 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508281666 |
| Manufacturer Part Number | T4192BN |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Align™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel

