Mason® Towel Posts, Chrome
PartSTMYB8000CH
MFGYB8000CH
Description
Moen®, YB8000CH, Towel Bar Post, For Use With: Mason® Towel Bar, Zinc, Chrome, 3.24 in W x 1.99 in D x 1.99 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- The pro-fit installation system eliminates set-screws for faster, more durable mounting
- Concealed screw mounting design
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
Exceptional beauty and uncomplicated style features give the Mason® collection an ageless yet fashion-forward presence. Tailored yet relaxed, the Mason® collection is an exercise in design balance. This lustrous collection works seamlessly with today's lifestyles.
| Type | Posts |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Mason® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Chrome |
| Dimensions | 3.24 in W x 1.99 in D x 1.99 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Zinc |
| Suitable For Use With | Mason® Towel Bar |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 3.5 in |
| Package Height | 1.6 in |
| UNSPSC | 30181600 |
| Package Length | 4.2 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584001641 |
| Manufacturer Part Number | YB8000CH |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Mason® Towel Posts, Chrome

