Galvanized Pipe, 3/4 in, SCH 40/STD, Galvanized, Thread x Coupled, Carbon Steel, 21 ft L, A53-A, Domestic
PartSTPDGALVPESCH4034
MFGSTPDGALVPESCH4034
Description
Galvanized Pipe, 3/4 in, SCH 40/STD, Galvanized, Thread x Coupled, Carbon Steel, 21 ft L, A53-A, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
| Nominal Size | 3/4 in |
| Length | 21 ft |
| Color | Galvanized |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Plain |
| Finish | Galvanized |
| Inside Diameter | 0.824 in |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1.05 in |
| Wall Thickness | 0.113 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Length | 21 ft |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | STPDGALVPESCH4034 |
ASTM A53, NSF/ANSI-61
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsGalvanized Pipe, 3/4 in, SCH 40/STD, Galvanized, Thread x Coupled, Carbon Steel, 21 ft L, A53-A, Domestic

