Southhaven® Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, 25 x 22 in, 8 in Bowl Depth, 4-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin
PartSTR114054
MFG11405-4-NA
Description
Sterling®, 11405-4-NA, Kitchen Sink With SilentShield® Technology, Self-Rimming, Southhaven® Collection, Rectangle Shape, 21 in Bowl Length, 15-1/4 in Bowl Width, 3-5/8 in Drain Opening, 4 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Bowls, 25 in L x 22 in W x 8 in H Overall, Top Mounting, 20 ga Stainless Steel, Satin
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- 8 in deep single bowl
- Self-rimming style with curved deck design
- Four-hole faucet punching
- SilentShield® an exclusive sound-absorbing system, reduces noise and vibration
Featuring two spacious basins and sound absorption technology, the Southhaven® Double-basin sink is perfect for any kitchen. Its stainless steel construction is both durable and easy to clean.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top |
| Number of Bowls | 1 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Overall Length Range | 24 to 25-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 8 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 20 ga Stainless Steel |
| Collection | Southhaven® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 21 in |
| Bowl Width | 15-1/4 in |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Overall Dimensions | 25 in L x 22 in W x 8 in H |
| Overall Length | 25 in |
| Overall Width | 22 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 087206906251 |
| Manufacturer Part Number | 11405-4-NA |
Lifetime Limited
ASME A112.19.3|CSA B45.4 National Consensus
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Sterling®Southhaven® Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, 25 x 22 in, 8 in Bowl Depth, 4-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin

