2-Piece End Wall Set, ADA, 65-1/4 x 40-5/8 in, White
PartSTR62055115WHT
MFG62055115-0
Description
Sterling® Transfer Shower End Wall Set, Series: 6205, 39-3/8 in Length, 65-1/4 in Width, Alcove Mount, Solid Vikrell®, Swirl-Gloss/White
Price/Availability Accessible On Login
- Durable swirl-gloss finish
- Tongue and groove design with snap-together installation
- Caulk required
- Fold-down seat with stainless steel supports on right, grab bars at left
- Will comply with ICC ANSI A117.1 Standards section 1004.11.3.1.3.3 and the fair housing act accessibly guidelines when installed per requirement 6 (reinforced walls for grab bars) of the accessibility guidelines and this applies to type A and B multi-family dwellings
- Includes end wall set with seat on right (grab bar at left) only, requires backwall and base to complete installation
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Structurally reinforced factory-installed grab bars
- Transfer seat with stainless steel support can be folded down for user transfer or up for added interior room
Sterling® offers configurations featuring side and end walls available with grab bars and/or seat, a low-profile threshold and extra spacious bathing area. With a durable finish that is easy to clean, these showers allow you to individualize your showering needs.
| Type | End Wall Set |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 40-5/8 in |
| Height | 65-1/4 in |
| Drain Location | Left Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | 3-Wall Alcove, Seated Alcove |
| Series | 6205 |
| Width | 65-1/4 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 087206322976 |
| Manufacturer Part Number | 62055115-0 |
Folding Transfer Seat with Stainless Steel Support
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®2-Piece End Wall Set, ADA, 65-1/4 x 40-5/8 in, White

