Accord® 2-Piece Tub & Shower, 74 x 60 in, Right Hand Drain, White
PartSTR71150126WHT
MFG71150126-0
Description
Sterling® Bath/Shower, Tile Look, Series: 7115, Accord®, 60 in Length, 33-1/4 in Width, 75-1/2 in Height, Right Drain Location, 3 Wall Panels, Alcove Mount, Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 18 in apron
- Pivot snap-together modular design
- No caulk required
- Molded-in shelves
- Aging in place backerboards
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows for easy installation during any phase of construction
- High-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- Geometric backwall provides visual interest and ample storage shelves
- Factory-installed wood backers for future grab bar and seat installation
- Bath only installation not recommended
The Accord® 32 in bath/shower, made of solid Vikrell® material, blends traditional and modern design. The curved wall maximizes the bathing area and creates a sense of openness and space while providing abundant storage. The four-piece modular unit has an 18 in apron height allowing for a deeper bathing well. In keeping with the Accord® family of products, the seams are caulkless for faster installation.
| Type | Tub & Shower |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 60 in |
| Height | 74 in |
| Drain Location | Right Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Accord® |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 7115 |
| Width | 33-1/4 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531810175 |
| Manufacturer Part Number | 71150126-0 |
71154106 60 x 32 in Bath/Shower Wall Set with Backer Boards, 71151120 60 x 32 in Bath
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|ANSI Z124.1.2 and CSA B45.1|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Accord® 2-Piece Tub & Shower, 74 x 60 in, Right Hand Drain, White

