Accord® 2-Piece Tub & Shower, 72 x 60 in, Left Hand Drain, White
PartSTR71240115WHT
MFG71240115-0
Description
Sterling® Bath/Shower, Smooth, Series: 7124, Accord®, 60-1/4 in Length, 31-1/4 in Width, 75-1/2 in Height, Left Drain Location, 4 Built-In Shelves, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 17-1/4 in apron
- Pivot snap-together modular design
- Smooth, high-gloss walls
- No caulk required
- Four corner shelves
- ADA adaptable when installed per the requirements of the accessibility guidelines, section 607 bathtubs of the act
- Unit has a 17-1/4 in deep bath
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows for easy installation during any phase of construction
- High-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- Bath only installation not recommended
Style and functionality come together with the Accord® four piece modular ADA adaptable unit. Unit is made of solid Vikrell® material and includes a seat and stainless steel grab bars on the back and end walls.
| Type | Tub & Shower |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 60 in |
| Height | 72 in |
| Drain Location | Left Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Accord® |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Built-In Shelves | 4 |
| Series | 7124 |
| Width | 31-1/4 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531602381 |
| Manufacturer Part Number | 71240115-0 |
71244113 60 x 30 in ADA Wall Set with Stainless Steel Grab Bars, 71141114 60 x 30 in ADA Bath and Bath Seats
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ADA Compliant|ASTM E162/E662|CSA B651|ANSI Z124.1.2 and CSA B45.1|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|ICC|ANSI A117.1|UM Bulletin 73
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Accord® 2-Piece Tub & Shower, 72 x 60 in, Left Hand Drain, White

