Ensemble™ 2-Piece End Wall Set, 60 x 32 in, White
PartSTR72185106WHT
MFG72185106-0
Description
Sterling® Shower End Wall Set, Series: 7218, Ensemble®, 72-1/4 in Length, 27-11/16 in Width, 2 in Height, 3 Wall Panels, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Price/Availability Accessible On Login
- Durable high-gloss finish
- Tongue and groove design with snap-together installation
- Some caulk required
- Aging in place backerboards
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Includes age-in-place factory-installed backers for later grab bar installation
- Curve wall with smooth look and feel
- Includes end wall set only, requires backwall to complete installation
Designed to work with the Ensemble® 60 x 32 shower base, the complete unit is perfect for replacing an existing 60 x 32 bathtub/shower combinations. The Ensemble® walls with the base fit the same footprint and drain configuration as your existing unit, making it an ideal remodeling choice when a bathtub is no longer needed or a lower threshold is desired.
| Type | End Wall Set |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 32 in |
| Height | 60 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Ensemble™ |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 7218 |
| Width | 27-11/16 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 885612362582 |
| Manufacturer Part Number | 72185106-0 |
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Ensemble™ 2-Piece End Wall Set, 60 x 32 in, White

