Plug, 3/4 in, Expansion PEX, Poly
PartSXPPP34
MFGUA518
Description
Sharkbite®, UA518, Plug, Expansion, Series: UA, 3/4 in Nominal, PEX-A End Style, 5 1/2 in Length, 80 to 160 psi Pressure, Polymer, 33 to 210 deg F
Price/Availability Accessible On Login
- Permanently plugs the end of PEX-A pipe or temporarily plugs PEX-A pipe for testing purposes
- Connects to PEX-A pipe with expansion rings
- Certified for use in potable water and hydronic heating system applications
| Fitting/Connector Type | Plug |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX |
| Series | UA |
| Length | 5 1/2 in |
| Pressure Rating | 80 to 160 psi |
| Temperature Rating | 33 to 210 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285069282 |
| Manufacturer Part Number | UA518 |
10 Years
ASTM F1960|ASTM F877|CSA B137.5|NSF/ANSI 14|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|ASTM E84|CAN/ULC S102.2|ASTM E119|CAN/ULC S101
For use in potable water and hydronic heating system applications
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Plug, 3/4 in, Expansion PEX, Poly

