Tee, 1-1/2 in, Expansion PEX, Poly
PartSXPPT112112112
MFGUA0841
Description
Sharkbite®, UA0841, Expansion Tee, Fitting, 1-1/2 x 1-1/2 x 1-1/2 in Nominal, 160 to 150 psi Pressure, Polyphenylsulfone, 33 to 210 deg F, 3.64 in H x 5.83 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX |
| Dimensions | 3.64 in H x 5.83 in L |
| Pressure Rating | 160 to 150 psi |
| Temperature Rating | 33 to 210 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| Manufacturer Part Number | UA0841 |
Limited
ASTM F1960|ASTM F877|CSA B137.5|NSF/ANSI 14|NSF/ANSI/CAN 6|NSF/ANSI/CAN 372|ASTM E84|CAN/ULC S102.2|ASTM E119|CAN/ULC S101
For use in potable water and hydronic heating system applications
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Tee, 1-1/2 in, Expansion PEX, Poly

