Tee, 1 x 3/4 x 3/4 in, Expansion PEX, Poly
PartSXPPT13434
MFGUA414
Description
Sharkbite®, UA414, Reducing Tee, Expansion, 1 x 3/4 x 3/4 in Nominal, PEX Barb End Style, 3.39 in Length, 80 to 160 psi Pressure, Polymer, 200 deg F, 2.24 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Connect pieces of different-size PEX-A pipe together
- Corrosion-resistant fitting certified for use in potable water and hydronic heating system applications
- Connects to PEX-A pipe with expansion rings
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 1 x 3/4 x 3/4 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX |
| Dimensions | 2.24 in H |
| Length | 3.39 in |
| Pressure Rating | 80 to 160 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.49 in |
| Package Height | 2.24 in |
| Package Length | 3.39 in |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285070776 |
| Manufacturer Part Number | UA414 |
25 Years
ASTM F1960 | ASTM F877 | CSA B137.5 | NSF/ANSI 14 | NSF/ANSI/CAN 61 | NSF/ANSI/CAN 372 | ASTM E84 | CAN/ULC S102.2 | ASTM E119 | CAN/ULC S101
Residential and commercial potable water, recirculation, reclaimed water systems, hydronic heating/cooling (up to 50% glycol concentration) and direct burial
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Tee, 1 x 3/4 x 3/4 in, Expansion PEX, Poly

