3-Port Manifold, 3/4 x 1 in, Expansion PEX, Poly
PartSXPUAMPT28223OW
MFGUAMPT28223OW
Description
Sharkbite®, UAMPT28223OW, Tee, Multi-Port, Series: UAMPT, 1 x 1/2 x 3/4 in Nominal, PEX-A End Style, 150 to 160 psi Pressure, Polymer, 33 to 210 deg F, 1.91 in H x 1.30 in W x 6.10 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Multi-port tee allows for easy connection to PEX-A, improving install efficiencies and reducing the risk of installation errors
- Minimizes the risk of leaks by eliminating excess connection points
- Connects to PEX-A pipe with expansion rings
| Fitting/Connector Type | Manifold |
| Type | 3-Port |
| Nominal Size | 3/4 x 1 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX |
| Series | UAMPT |
| Dimensions | 1.91 in H x 1.30 in W x 6.10 in L |
| Pressure Rating | 150 to 160 psi |
| Temperature Rating | 33 to 210 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285070333 |
| Manufacturer Part Number | UAMPT28223OW |
10 Years
ASTM F877|IAPMO IGC 109|NSF/ANSI 14|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372
Allows for easy connection to PEX-A, improving install efficiencies and reducing the risk of installation errors
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®3-Port Manifold, 3/4 x 1 in, Expansion PEX, Poly

