Maxline® Mixing Valve, 3/8 in, Comp, Stainless Steel, Satin Nickel
PartSYM7210CK
MFG7-210-CK
Description
Symmons® Thermostatic Mixing Valve, 3/8 in Nominal, Compression, 20 to 125 psi, 59 to 113 deg F, 0.5 gpm Flow, Stainless Steel Body, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation
- Lead free brass, bronze and stainless steel construction
- Ceramic cartridge
- Vandal resistant
- Thermal motor to quickly respond to changes in inlet temperature
- Tamper resistant temperature control handle/protective cap
Symmons recognizes that safety and reliability are important factors when selecting a Thermostatic Mixing Valve. Maxine's durable design and trusted engineering provide our customers with industry leading scald protection and quality that is synonymous with the Symmons brand.
| Nominal Size | 3/8 in |
| End Style | Comp |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin Nickel |
| Series | Maxline® |
| Body Material | Stainless Steel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Capacity | 0.5 gpm |
| Height | 6.2 in |
| Length | 6.7 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Temperature Rating | 59 to 113 deg F |
| Width | 7.65 in |
| Brand | Symmons® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Symmons Industries |
| UPC | 671256437010 |
| Manufacturer Part Number | 7-210-CK |
5 Years
ASSE 1017/1070|CSA B125.3 Certified|ANSI/NSF 61.9/372
For use with kitchen/lavatory faucets, sensor or metering faucets and tempered water for roman tub fillers
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation

Symmons®Maxline® Mixing Valve, 3/8 in, Comp, Stainless Steel, Satin Nickel

