00 Recirculation Pump, 1/6 hp, 120 VAC, 1 ph, Stainless Steel
PartTAC0013SF3
MFG0013-SF3
Description
Taco®, 0013-SF3, Cartridge Circulator, Stainless Steel, Series: 00, 33 gpm Flow Rate, 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in Inlet, 33 ft Maximum Head, 1/6 hp Power, 115 V, 2 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 150 psi Maximum, 3250 rpm Motor, Non-Metallic Impeller, Flange Mounting, 40 to 220 deg F, Carbon Bearing, Stainless Steel, 6-1/2 in H x 7-1/2 in W x 5 in L x 6 in D Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Cast Iron or Stainless Steel Construction
- Direct Drive-Low Power consumption
- Exclusive ACB Anti-Condensate Bafflewith Ambient Air Flow-Protects motorwindings against condensate buildup
- High velocity performance, compact design
- No Mechanical Seal
- Quiet, Efficient operation
- Self lubricating
- Unique Replaceable Cartridge design-field serviceable
- Unmatched reliability - Maintenance free
| Power Rating | 1/6 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Material | Stainless Steel |
| Series | 00 |
| Amperage Rating | 2 A |
| Bearing Type | Carbon |
| Color | Stainless Steel |
| Dimensions | 6-1/2 in H x 7-1/2 in W x 5 in L x 6 in D |
| Flow Rate | 33 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/6 hp |
| Impeller Type | Non-Metallic |
| Inlet Size | 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in |
| Maximum Head | 33 ft |
| Maximum Pressure | 150 psi |
| Motor Speed | 3250 rpm |
| Mounting Type | Flange |
| Temperature Rating | 40 to 220 deg F |
| Type | Stainless Steel |
| Brand | Taco® |
| UNSPSC | 40151504 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Taco |
| UPC | 687752620979 |
| Manufacturer Part Number | 0013-SF3 |
Flange Gaskets
3 Years
UL-CUS
For Radiant Heating Systems, Domestic Water Systems, Chilled Water Cooling, Zoning with Circulators, Hydro-Air Fan Coils and Hydronic Heating System
Price/Availability Accessible On Login

Taco®00 Recirculation Pump, 1/6 hp, 120 VAC, 1 ph, Stainless Steel

