0014 Inline Pump, 1/8 hp, 120 VAC, 1 ph, ODP, Cast Iron
PartTAC0014F
MFG0014-F1
Description
Taco®, 0014-F1, Cartridge Circulator, High Velocity, Series: 14 Series, 32 gpm Flow Rate, 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in Inlet, 22 ft Maximum Head, 1/8 hp Power, 115 VAC, 1.45 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 150 psi Maximum, 3250 rpm Motor, Non-Metallic Impeller, Flange Mounting, 40 to 230 deg F, Carbon Bearing, 5-3/8 in W x 7-1/4 in D x 6-1/2 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Exclusive anti-condensate baffle (ACB) with ambient air flow
- No mechanical seal
- Universal flange to flange dimensions
- For indoor use only
- Low-lead compliant
- Construction: cast Iron casing (volute), aluminum stator housing, stainless steel cartridge, non-metallic impeller, ceramic shaft, carbon bearings, EPDM O-ring and gaskets
- Impedance protected permanent split capacitor motor
- 3/4, 1, 1-1/4, 1-1/2 in flanged connection
- Direct drive - Low power consumption
- Protects motor windings against condensate buildup
- High Velocity performance,Compact design
- Quiet, efficient operation
- Self lubricating
- Unique replaceable cartridge design, Field serviceable
- Unmatched reliability, Maintenance free
Taco® high velocity series 0014 cartridge circulator is specifically designed for medium head/medium flow applications in large residential/light commercial systems. Typical applications include large BTUH boilers, primary/secondary loops, commercial water heaters and light commercial heating/cooling systems.
| Series | 0014 |
| Material | Cast Iron |
| Power Rating | 1/8 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Enclosure Type | ODP |
| Speed | 1 |
| Amperage Rating | 1.45 A |
| Bearing Type | Carbon |
| Dimensions | 5-3/8 in W x 7-1/4 in D x 6-1/2 in H |
| Flow Rate | 32 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/8 hp |
| Impeller Type | Non-Metallic |
| Inlet Size | 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in |
| Maximum Head | 22 ft |
| Maximum Pressure | 150 psi |
| Motor Speed | 3250 rpm |
| Mounting Type | Flange |
| Temperature Rating | 40 to 230 deg F |
| Type | High Velocity |
| Brand | Taco® |
| UNSPSC | 40151504 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Taco |
| UPC | 687752181593 |
| Manufacturer Part Number | 0014-F1 |
Flange Gaskets
3 Years
cULus Listed|NSF 372|UL-CUS
For Radiant Heating Systems, Domestic Water Systems, Chilled Water Cooling, Zoning with Circulators, Hydro-Air Fan Coils and Hydronic Heating System
Price/Availability Accessible On Login

Taco®0014 Inline Pump, 1/8 hp, 120 VAC, 1 ph, ODP, Cast Iron

