005 Inline Pump, 1/35 hp, 120 VAC, 1 ph, ODP, Cast Iron
PartTAC005F
MFG005-F2
Description
Taco®, 005-F2, Cartridge Circulator, Cast Iron, Series: 00, 0 to 19 gpm Flow Rate, 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in Inlet, 0 to 9 ft Maximum Head, 1/35 hp Power, 115 V, 0.52 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 125 psi Maximum, 3250 rpm Motor, Non-Metallic Impeller, Flange Mounting, 40 to 230 deg F, Carbon Bearing, 6-3/8 in H x 4-3/4 in W x 5-4/8 in D Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Cast Iron or Stainless Steel Construction
- Cast Iron or Stainless Steel Construction
- Direct Drive-Low Power Consumption
- No Mechanical Seal
- Quiet, Efficient Operation
- Self Lubricating
- Standard High Capacity Output-Compact Design
- Unique Replaceable Cartridge - Field Serviceable
- Unique Replaceable Cartridge Design-Field Serviceable
- Unmatched Reliability - Maintenance Free
- Unmatched Reliability-Maintenance Free
| Series | 005 |
| Material | Cast Iron |
| Power Rating | 1/35 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Enclosure Type | ODP |
| Speed | 1 |
| Amperage Rating | 0.52 A |
| Bearing Type | Carbon |
| Dimensions | 6-3/8 in H x 4-3/4 in W x 5-4/8 in D |
| Flow Rate | 0 to 19 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/35 hp |
| Impeller Type | Non-Metallic |
| Inlet Size | 1-1/2, 1, 3/4, 1-1/4 in |
| Maximum Head | 0 to 9 ft |
| Maximum Pressure | 125 psi |
| Motor Speed | 3250 rpm |
| Mounting Type | Flange |
| Temperature Rating | 40 to 230 deg F |
| Type | Cast Iron |
| Brand | Taco® |
| UNSPSC | 40151504 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Taco |
| UPC | 687752001082 |
| Manufacturer Part Number | 005-F2 |
Flange Gaskets
3 Years
UL-CUS
For Radiant Heating Systems, Domestic Water Systems, Chilled Water Cooling, Zoning with Circulators, Hydro-Air Fan Coils and Hydronic Heating System
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Taco®005 Inline Pump, 1/35 hp, 120 VAC, 1 ph, ODP, Cast Iron

