WASHLET® G500 One Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Top Push Button, 0.9/1.28 gpf Dual Flush, Cotton
PartTOTMS970CEMFG01
MFGMS970CEMFG#01
Description
Toto® Universal Height Washlet Integrated Toilet, Series: MS970CEMFG, Washlet® G500, 0.9/1.28 gpf Flush, Round Bowl, 25-1/8 in Rim Height, 12 in Rough-In, 2 in Dia Trapway, Floor Mount, 3D Tornado™ Flush, 11-5/8 in Bowl, Plastic/Vitreous China, Cotton
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- CEFIONTECT® ceramic glaze, prevents debris and mold from sticking to ceramic surfaces, leading to fewer chemicals and less water in cleaning
- Skirted design
- Auto lid open/close, auto flush
- Convenient slim wireless remote, with illuminated touch pad
- Heated seat with temperature control
- Gentle aerated, warm water, dual action spray with oscillating and pulsating feature
- Adjustable water temperature and volume
- Warm air drying with five variable temperature settings
- Automatic air deodorizer
- Energy saver timer
- Built-in air purifying system
| Type | One Piece |
| Flush Handle | Top Push Button |
| Number of Functions | Dual Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Washlet® G500 |
| Flush Rate | 0.9/1.28 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | Cotton |
| Bowl Dimensions | 11-5/8 in |
| Flushing System | 3D Tornado™ |
| Gallons per Flush | 0.9/1.28 gpf |
| Material | Plastic/Vitreous China |
| Rim Height | 25-1/8 in |
| Series | MS970CEMFG |
| Trapway Size | 2 in |
| Brand | Toto® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Toto |
| UPC | 739268238398 |
| Manufacturer Part Number | MS970CEMFG#01 |
1 Year Limited
ADA Compliant|ASME A112.4.2|ASME A112.19.2|ASME A112.18.1|Cal Green Certified|CSA B45.1|CSA B125.1|CSA C22.2 # 68|cUPC Listed|EPA WaterSense® Certified|IAPMO Listed|IPC Listed|NSPC Listed|UL 1431|UPC Listed
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Toto®WASHLET® G500 One Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Top Push Button, 0.9/1.28 gpf Dual Flush, Cotton

