AquaPEX® Pre-Insulated PEX Tube, 1/2 in, Black, 100 ft L
PartUPN12100PI
MFGF6040500
Description
Uponor AquaPEX® Tubing, Pre-Insulated, 1/2 in Nominal Size, 1.74 in Outside Dia, 100 ft Coil Length, 80 to 160 psi, 73.4 to 200 deg F, Polyethylene
Price/Availability Accessible On Login
- Multi layered closed cell, cross linked polyethylene 1/2 in foam insulation
- Cross linked polyethylene PEX-A engel method tubing encased in 1/2 in PEX-foam insulation PEX 5106
- 0.250 Btu in/sq ft deg F thermal conductivity
- 1.1 in per 10 deg F/100 ft linear expansion rate
Uponor's pre-insulated PEX pipe offering complies with ASHRAE 90.1-2013 and the 2012 International Energy Conservation Code (IECC). The pipe is available in 1/2" to 2" configurations with 1/2", 1", 1-1/2" and 2" insulation that features manufactured sealed seams that run the entire length of the coil. Check with local code authorities regarding energy-code requirements for specific applications.
| Type | Pre-Insulated Standard |
| Color | Black |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Length | 100 ft |
| Series | AquaPEX® |
| Material | Polyethylene |
| Outside Diameter | 1.74 in |
| Temperature Rating | 73.4 to 200 deg F |
| Working Pressure | 80 to 160 |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 28.25 in |
| Package Height | 12.25 in |
| UNSPSC | 40183002 |
| Package Length | 28.25 in |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372233064 |
| Manufacturer Part Number | F6040500 |
Limited
ASTM F876/F877/F1960/F2023|CSA B137.5|ANSI/NSF 14/61
For Uponor Plumbing System, AquaSAFE™ Fire Safety System, Radiant Heating and Cooling System
Price/Availability Accessible On Login

UponorAquaPEX® Pre-Insulated PEX Tube, 1/2 in, Black, 100 ft L

