Ecoflex® Pre-Insulated PEX Tube, 3/4 in, Black, 1000 ft L
PartUPN5212775
MFG5212775
Description
Uponor Ecoflex® Potable Pipe, Single, 3/4 in PEX Nominal, 0.671 in Inside Dia, 7/8 in Outside Dia, 0.71 in Wall Thickness, 0.25 Btu-in/hr-sq-ft-deg F, 3.43, 73 to 200 deg F, Polyethylene
Price/Availability Accessible On Login
- Corrugated, seamless high-density polyethylene (HDPE), UV-protected jacket
- Multilayered, closed-cell, crosslinked polyethylene (PEX) foam insulation
- 0.1 g/100 sq in/day vapour permeability
- 6 in bend radius
- Install Ecoflex potable PEX single in hot or cold potable-water applications
- Join pipes using Uponor ProPEX® or WIPEXTM fittings
- Ecoflex end caps are required on all exposed ends of Ecoflex pipes to avoid ground water contamination
- Crosslinked polyethylene material
- SDR-9 engel method of manufacture
- Use ProPEX fittings up to 3 in or WIPEX fittings for the whole range
Ecoflex potable PEX single pipes are designed for potable-water distribution applications. The Uponor AquaPEX service pipes in Ecoflex potable PEX piping are manufactured by the Engel-method (PEX-a) process and are listed to ASTM F876 and F877. The pipe is surrounded by multi-layer, closed-cell, PEX-foam insulation and a water-resistant, corrugated HDPE jacket, making it ideal for direct-burial applications.
| Type | Pre-Insulated Standard |
| Color | Black |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Length | 1000 ft |
| Series | Ecoflex® |
| Inside Diameter | 0.671 in |
| Material | Polyethylene |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| R Factor | 3.43 |
| Temperature Rating | 73 to 200 deg F |
| Thermal Conductivity | 0.25 Btu-in/hr-sq-ft-deg F |
| Wall Thickness | 0.71 in |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 2.7 in |
| Package Height | 2.7 in |
| UNSPSC | 30141500 |
| Package Length | 12 in |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372291279 |
| Manufacturer Part Number | 5212775 |
2.7 in Jacket, 1000 ft Coil
ASTM F876/F877/F1960/ F2023|AWWA C904|CSA B137.5|cNSFus-pw|NSF/ANSI 14/61|PEX 5106|U.P. Code
Pre-Insulated Pipe Systems Radiant Heating and Cooling Systems Snow and Ice Melting Systems Permafrost Protection Systems Turf Conditioning Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorEcoflex® Pre-Insulated PEX Tube, 3/4 in, Black, 1000 ft L

