1-Piece Ball Valve, R32 x 1-1/4 in, R32 x MNPT, Standard Port, Brass Ball, Brass
PartUPNA2631250
MFGA2631250
Description
Uponor TruFLOW™ Manifold Supply and Return Ball Valve, R32 x 1-1/4 in Nominal, Male, 145 psi, 220 deg F, Lever Handle Actuator, Brass Body, 6 in L x 3.8 in H, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- UNS C38500 brass
Uponor Manifold Supply and Return Ball Valves are R32 male by R32 female that fit directly on Uponor TruFLOW™ and Engineered Polymer (EP) Heating Manifolds. A2631250 and A2631251 come standard with a temperature gauge for easy visual check of supply temperatures. A2631250 also features a built-in filter ball which has isolation within the valve to facilitate cleaning of the filter.
| Nominal Size | R32 x 1-1/4 in |
| End Style | R32 x MNPT |
| Port Type | Standard |
| Construction | 1-Piece |
| Material | Brass |
| Ball Material | Brass |
| Actuator Type | Lever Handle |
| Body Material | Brass |
| Dimensions | 6 in L x 3.8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Temperature Rating | 220 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 4.75 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 40141607 |
| Package Length | 11.5 in |
| Country of Origin | IT |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372134224 |
| Manufacturer Part Number | A2631250 |
ASTM F877|ISO 228-G 1-1/4 B|ISO 228-G 1-1/4|NSF-rfh|R32
Radiant Heating and Cooling Systems
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Uponor1-Piece Ball Valve, R32 x 1-1/4 in, R32 x MNPT, Standard Port, Brass Ball, Brass

