ProPEX® 10-Port Manifold, 1 in, Expansion PEX Mains, Poly
PartUPNQ2101051
MFGQ2101051
Description
Uponor, Q2101051, Branch Tee With Mounting Clip, 10-Ports, 1 in Nominal, ProPEX® End Style, 11.6 in Length, 150 psi Pressure, Polysulfone, 210 deg F, 1.77 in W x 2.10 H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Up to 60% fewer connections and 78% less combined length
- Fewer connections mean reduced liability, faster installs and increased profits
- ProPEX® ASTM F1960 expansion fittings offer larger ID for increased flow compared to F2159 insert fittings
- Visual, manufactured connection no dry-fitting
- Increased performance and efficiency shorter consecutive-use wait time for hot water
- Parallel piping fitting solution for multi-family and hospitality applications less than 40 ft for longest run
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
Commercial Engineered Polymer (EP) branch multi-port tees feature an integrated 3/4 or 1 in ProPEX® inlet with 1/2 in ProPEX® branch outlets, or a 1-1/4 in ProPEX® inlet with 3/4 in ProPEX® branch outlets. Designed for commercial plumbing applications, they eliminate the need for multiple connections. The tees are made of EP, which is proven in demanding hot-water applications. The 3/4 and 1 in multi-port tees come with mounting clips and screws.
| Fitting/Connector Type | Manifold |
| Type | 10-Port |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX Mains |
| Series | ProPEX® |
| Dimensions | 1.77 in W x 2.10 H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 11.6 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 210 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 2.5 in |
| Package Height | 2.5 in |
| UNSPSC | 40174600 |
| Package Length | 11.375 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372202046 |
| Manufacturer Part Number | Q2101051 |
ANSI/NSF 14|ANSI/NSF 61|ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|cQAIus P321|IAPMO 3946|ICC ESR 1099|IPC|NPC of Canada|NSPC|UPC Listed
PEX-A Plumbing System
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® 10-Port Manifold, 1 in, Expansion PEX Mains, Poly

