Tee, 6 in, Groove, CPVC, SCH 80/XH
PartVCGT6
MFGF06035200C
Description
Victaulic® PGS™-300 Tee, Series: 352, Fitting/Connector Type: Tee, 6 in Nominal, Grooved, SCH 80/XH, 280 psi, Molded, CPVC, 32 to 200 deg F, 6-5/8 in OD
Price/Availability Accessible On Login
- Designed for use on chlorinated polyvinyl chloride/polyvinyl chloride (CPVC/PVC) pipe featuring the Victaulic PGS-300 groove profile
- Sizes from 2 – 12″/DN50 – DN300
- Refer to the submittal for maximum pressure ratings and temperature reduction factors
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Groove |
| Material | CPVC |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Dimensions | 6-5/8 in OD |
| Method of Manufacture | Molded |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 280 psi |
| Series | 352 |
| Temperature Rating | 32 to 200 deg F |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40174609 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 883481698603 |
| Manufacturer Part Number | F06035200C |
1 Year
NSF/ANSI 61|ASTM D-1784|ICC Compliance|cUPC Listed
CPVC Pipe
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Tee, 6 in, Groove, CPVC, SCH 80/XH

