Cap, 4 in, Groove, Copper, Copper
PartVFCCAP4
MFGF040660C0C
Description
Victaulic® Tube Cap, Series: 660, Fitting/Connector Type: Cap, 4 Nominal, Grooved, 300, Wrot Copper, 0.96 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Full-flow, standard radius copper fittings are supplied as either roll grooved wrought copper or bronze fittings
- Sizes from 2 – 8”, 54.0 – 206.4 mm, DN50 – DN200 for CTS and EN copper
- Fitting pressure ratings equivalent to the pressure ratings of the joints consisting of a Style 607 coupling, Style 606 coupling or Style 641 flange adapter and Type of copper tubing
Full flow, standard radius fittings supplied roll grooved and ready for installation into copper systems using either a Style 607 coupling or Style 641 Vic-Flange adapter. Working pressures shown are based on the heaviest wall copper tubing for each standard.
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove |
| Material | Copper |
| Finish | Copper |
| Dimensions | 0.96 in H |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 660 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40172412 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304405792 |
| Manufacturer Part Number | F040660C0C |
ASTM B75 C12200 or ASTM B152 C110001|ANSI/NSF 61/372|FM Approved|UL/cULus Listed
For Use With Potable Water Systems, Storm Water and Roof Drain Systems, Vacuum Plumbing Systems, Drain, Waste and Vent Systems, Heating Water Systems, Condenser Water Systems, Chilled Water Systems and Hydrant Systems
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Cap, 4 in, Groove, Copper, Copper

