644 Transition Coupling, 2-1/2 in, Groove, Ductile Iron, Copper, EPDM Gasket
PartVFCTC212
MFGL024644PE0
Description
Victaulic® Installation-Ready™ Transition Coupling, Series: 644, Fitting/Connector Type: Coupling, 2-1/2 in Nominal, 2.13 in Thickness, 6-3/4 in Length, 300 psi, Ductile Iron, Copper Colored Alkyd Enamel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Provides a single coupling connection for grooved end stainless steel pipe to grooved end copper tubing of the same nominal size
- Designed for use only on Types 304 and 316 Schedules 10S and 40S stainless steel pipe and ASTM B88 Types K, L and M and ASTM B306 Type DWV copper tubing
- Sizes from 2 – 6″/DN50 – DN150
| Series | 644 |
| Type | Transition |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Copper |
| Potable/Non-Potable | Non-Potable |
| Gasket Material | EPDM |
| Color | Copper |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Length | 6-3/4 in |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Thickness | 2.13 in |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40173604 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 883481730518 |
| Manufacturer Part Number | L024644PE0 |
1 Year
cULus Listed|Ductile Iron Conforming to ASTM A536|Grade 65-45-12|UPC Listed
Designed for use in potable water systems
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Victaulic®644 Transition Coupling, 2-1/2 in, Groove, Ductile Iron, Copper, EPDM Gasket

