Rigid Coupling, 6 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized
PartVFFGFLC6
MFGL060005GE0
Description
Victaulic® FireLock® Pipe Coupling, Series: 5 Series, Fitting/Connector Type: Coupling, 6 in Nominal, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized
Price/Availability Accessible On Login
- Angled bolt pad provides rigidity
- Sizes from 1¼ – 8″, DN32 – DN200
- Pressures up to 350 psi, 2413 kPa, 24 bar
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Type | Rigid |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Galvanized |
| Height | 2.4 in |
| Length | 8.8 in |
| Series | 005 |
| Width | 8.35 in |
| Brand | Victaulic® |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304300912 |
| Manufacturer Part Number | L060005GE0 |
Ductile Iron Conforming to ASTM A536 Grade 65-45-12|cULus Listed|FM Approved|LPCB Approved|VdS Approved|CTP
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Rigid Coupling, 6 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized

