7 Rigid Coupling, 10 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized, EPDM Gasket
PartVFGC10
MFGL100007GE0
Description
Victaulic® Zero-Flex™ Pipe Rigid Coupling, Series: 7 Series, Fitting/Connector Type: Coupling, 10 in Nominal, Grooved, 16.98 in Length, 500 psi, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized, 10.75 in OD x 2.56 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Angled bolt pad provides rigidity
- Sizes from 1 – 12″, DN25 – DN300
- Pressures up to 750 psi, 5171 kPa, 52 bar
The unique angled pad design adjusts to standard pipe tolerances to positively clamp the pipe to resist flexural and torsional loads. Working pressures are based on standard wall carbon steel pipe roll or cut grooved in accordance with Victaulic specifications.
| Series | 7 |
| Type | Rigid |
| Nominal Size | 10 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Galvanized |
| Potable/Non-Potable | Non-Potable |
| Gasket Material | EPDM |
| Color | Galvanized |
| Dimensions | 10.75 in OD x 2.56 in W |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Length | 16.98 in |
| Pressure Rating | 500 psi |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40172604 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304459993 |
| Manufacturer Part Number | L100007GE0 |
cULus Listed|Ductile iron conforming to ASTM A-536 Grade 65-45-12|FM Approved|LPCB Approved|VdS Approved
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®7 Rigid Coupling, 10 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized, EPDM Gasket

