1-Piece Ball Valve, 4 in, Groove, Standard Port, Carbon Steel Ball, Ductile Iron
PartVFPBVGOP4
MFGV040726PG0
Description
Victaulic® Ball Valve, Series: 726, 4 in Nominal, Grooved, 1000 psi, Standard Port, Gear Operated Actuator, 8-1/4 in Inlet to Outlet Length, Ductile Iron Body, Carbon Steel Stem and PTFE Seat Trim, 4-1/2 in OD
Notice
Price/Availability Accessible On Login- NON-CANCELLABLE FROM VENDOR, ALL SALES FINAL
- High pressure standard port ball valve with grooved ends
- Sizes from 1½ – 6″, 40 – 150 mm
- Pressures up to 1000 psi, 6895 kPa, 69 bar
High-pressure standard port ball valve with grooved ends. 2-Piece, end-entry valve. Features floating ball for lower torque requirements.
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove |
| Port Type | Standard |
| Construction | 1-Piece |
| Material | Ductile Iron |
| Ball Material | Carbon Steel |
| Actuator Type | Gear Operator |
| Body Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 4-1/2 in OD |
| Inlet to Outlet Length | 8-1/4 in |
| Pressure Rating | 1000 psi |
| Series | 726 |
| Trim Material | Carbon Steel Stem and PTFE Seat |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40141607 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304683770 |
| Manufacturer Part Number | V040726PG0 |
Notice
Price/Availability Accessible On Login- NON-CANCELLABLE FROM VENDOR, ALL SALES FINAL

Victaulic®1-Piece Ball Valve, 4 in, Groove, Standard Port, Carbon Steel Ball, Ductile Iron

