788 Flow Balancing Valve, 2-1/2 in, Flange, Ductile Iron
PartVFPCBVFLG212
MFGV024788HBV
Description
Victaulic®, V788H0024ZZ1000, Balancing Valve, Series: 788, 2-1/2 in Nominal, Flanged End Style, 250 psi Pressure, 14 to 248 deg F, 290 gpm Flow Rate, Media: Water, Handwheel Actuator, Ductile Iron Body, Metal Trim, EDPM Stem Seal Softgoods, 2.875 in OD x 7.09 in W x 11.42 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Digital hand wheel with 8, 12 or 16 turns to open (depending on size); Includes memory stop
- Sizes from 2 ½ – 16”, 73.0 mm – DN400
- 250 psi/1724 kPa/17.2 bar
788-TA BALANCING VALVE FLANGED END
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | Flange |
| Material | Ductile Iron |
| Series | 788 |
| Actuator Type | Handwheel |
| Body Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 2.875 in OD x 7.09 in W x 11.42 in L |
| Flow Rate | 290 gpm |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Softgoods Material | EDPM Stem Seal |
| Temperature Rating | 14 to 248 deg F |
| Trim Material | Metal |
| Brand | Victaulic® |
| Alternate Part Number 1 | V024788HBV |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 195150262863 |
| Manufacturer Part Number | V024788HBV |
Memory stop
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®788 Flow Balancing Valve, 2-1/2 in, Flange, Ductile Iron

