789 Flow Balancing Valve, 2-1/2 in, Groove, Ductile Iron
PartVFPCBVGRV212
MFGV024789HBV
Description
Victaulic®, V0789002400GDEH, Manual Balancing Valve, Series: 789, 2-1/2 in Nominal, Grooved End Style, 350 psi Pressure, -4 to 250 deg F, Media: Water, Ductile Iron Body, 2.875 in OD x 11.42 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Digital hand wheel with 8, 12 or 16 turns to open (depending on size); Includes memory stop
- Sizes from 2 ½ – 12”, 73.0 mm – DN300
- 350 psi/2413 kPa/24 bar
789-TA BALANCING VALVE GROOVED END
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Series | 789 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 2.875 in OD x 11.42 in L |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Temperature Rating | -4 to 250 deg F |
| Brand | Victaulic® |
| Alternate Part Number 1 | V024789HBV |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 195150263006 |
| Manufacturer Part Number | V024789HBV |
Memory stop
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®789 Flow Balancing Valve, 2-1/2 in, Groove, Ductile Iron

