77 Standard Coupling, 10 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted, EPDM Gasket
PartVFPFC10
MFGL100077PE0
Description
Victaulic® Coupling, Standard Flexible, Series: 77 Series, Fitting/Connector Type: Coupling, 10 in Nominal, Grooved, 17.13 in Length, 800 psi, Ductile Iron, Orange Enamel, 12-3/4 in OD x 2.63 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Cross-ribbed, two piece housing construction
- Sizes from ¾ – 24″
- DN20 – DN600
- Pressures up to 1000 psi
- 6895 kPa
- 69 bar
Cross-ribbed construction design for higher working pressure. Provides flexibility for expansion, contraction and deflection.
| Series | 77 |
| Type | Standard |
| Nominal Size | 10 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Potable/Non-Potable | Non-Potable |
| Gasket Material | EPDM |
| Color | Orange |
| Dimensions | 12-3/4 in OD x 2.63 in W |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Length | 17.13 in |
| Pressure Rating | 800 psi |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40172604 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304460265 |
| Manufacturer Part Number | L100077PE0 |
ASTM A536 Grade 65-45-12|cUL/UL Listed|CTP/FM Approved
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®77 Standard Coupling, 10 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted, EPDM Gasket

