Flange Adapter, 4 in, Groove x Flange, 316/316L Stainless Steel
PartVFSFA4
MFGL040441XE0
Description
Victaulic® Flange Adapter, Series: 441, Fitting/Connector Type: Adapter, 4 in Nominal, 0.94 in Thickness, 150 lb, 275 psi, 316 Stainless Steel, 4.5 in OD x 9.72 in W
Price/Availability Accessible On Login
- ANSI Class 150
- Sizes from 2 – 6″, DN50 – DN150
- Pressures up to 275 psi, 1896 kPa, 19 bar
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Flange |
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove x Flange |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| Finish | 316/316L Stainless Steel |
| Dimensions | 4.5 in OD x 9.72 in W |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 275 psi |
| Series | 441 |
| Thickness | 0.94 in |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40171707 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304533334 |
| Manufacturer Part Number | L040441XE0 |
ASTM A351 Grade CF8M
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Flange Adapter, 4 in, Groove x Flange, 316/316L Stainless Steel

