Pendent Fire Sprinkler Head, Quick Response, 1/2 in, 5.6 K, 200 deg F, White
PartVSH271BFQ440
MFGS271BFQ440
Description
Victaulic® FireLock® Pendent Sprinkler, Quick Response, Series: V2708, 250 psi, 2-3/8 in Overall Length, 1/2 in, Nominal K-Factor: 5.6 gpm, NPT, 200 deg F, White Painted
Price/Availability Accessible On Login
- K5.6
- 8.1 SI
- Available with Style V9 FireLock™ IGS™ Sprinkler Coupling
These Model V27 standard spray sprinklers are designed to produce a hemispherical spray pattern for standard commercial applications. They are available with either standard or quick response bulb. It is cast with a hex-shaped wrench boss to allow easy tightening from many angles, reducing assembly effort. This sprinkler is available in various temperature ratings and finishes to meet many design requirements. The recessed pendent should be utilized with a Model V27 recessed escutcheon which provides up to 3/4 in of adjustments.
| Thread Size | 1/2 in |
| Nominal K-Factor | 5.6 K |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Type | Pendent |
| Color Family | White |
| Activation Type | Quick Response |
| Finish/Color | White |
| Color | White Painted |
| Connection Type | NPT |
| Overall Length | 2-3/8 in |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | V2708 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 46191602 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304286964 |
| Manufacturer Part Number | S271BFQ440 |
cULus Listed|FM Approved|CCC|GOST Standard
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Pendent Fire Sprinkler Head, Quick Response, 1/2 in, 5.6 K, 200 deg F, White

