Pendent Dry Sprinkler Head, Quick Response, 1 in, 5.6 K, 200 deg F, 12 in Barrel, Chrome
PartVSH363BFQ42012013
MFGS363BFQ42012013
Description
Victaulic®, S363BFQ42012013, Dry Sprinkler, Quick Response, Series: V3614, 175 psi Pressure, 1 in Thread, 5.6 gpm Nominal K-Factor, NPT Connection, Recessed Mounting, 200 deg F, Brass, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
V3614-FIRELOCK QR/DRY PENDENT DRY QUICK RESPONSE
| Thread Size | 1 in |
| Nominal K-Factor | 5.6 K |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Type | Pendent |
| Finish/Color | Chrome |
| Color Family | Chrome |
| Activation Type | Quick Response |
| Barrel Length | 12 in |
| Color | Polished Chrome |
| Connection Type | NPT |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Recessed |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Series | V3614 |
| Brand | Victaulic® |
| Alternate Part Number 1 | S363BFQ021 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304572661 |
| Manufacturer Part Number | S363BFQ42012013 |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Victaulic®Pendent Dry Sprinkler Head, Quick Response, 1 in, 5.6 K, 200 deg F, 12 in Barrel, Chrome

